пятница, 25 ноября 2016 г.

        ОЛІМПІАДНІ  ЗАВДАННЯ
З ПРАВОЗНАВСТВА
III етап
9 клас
Виконайте тестові завдання
Завдання 1-20 мають по 4-5 варіанти відповідей, із яких лише одна правильна - по 1 балу.

1. Визначте, яка з осіб має право на обов’язкову частку у спадщині померлого: а) 35-річний зять – інвалід; б) 32-річна працездатна донька; в) 13-річна донька; г) працездатна вдова.
2. Визначте, яка особа має правовий статус дитини: а) до досягнення нею 14 років; б) до досягнення нею 16 років; в) від 14 до 18 років; г) до досягнення нею 18 років.
3. Визначте основний нормативно-правовий акт трудового права: а) Закон України «Про оплату праці»; б) Закон України «Про охорону праці»; в) Кодекс законів про працю України; г) Закон України «Про відпустки».
4. Визначте положення, яке не відповідає Конституції України: а) право на своєчасне одержання винагороди за працю може захищатися шляхом страйку; б) громадянам гарантується захист від незаконного звільнення; в) кожен має право на належні безпечні і здорові умови праці; г) використання примусової праці забороняється.
5. Визначте рису, яка притаманна громадянському суспільству: а) подолання відчуження людини від засобів виробництва; б) пріоритет держави над суспільством; в) нерозвиненість суспільної правосвідомості; г) нехтування правами та свободами людей.
6. Визначте положення, яке не відповідає Конституції України: а) усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на користь слідства; б) ніхто не зобов’язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину; в) ніхто не зобов’язаний виконувати явно злочинні розпорядження чи накази; г) незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
7. Визначте конституційне право та свободу, які належать до політичних: а) право на страйк; б) право на життя; в) право на відпочинок; г) право проводити мирні збори, мітинги, походи і демонстрації.
8. Визначте поняття, яке означає правовий зв'язок між фізичною особою та відповідною державою з республіканською формою правління: а) підданий; б) іноземець; в) біпатрид; г) громадянин.
9. Визначте галузь права, яка регулює питання про спадщину: а) цивільне право; б) конституційне право; в) адміністративне право; г) сімейне право.
10. Визначте договір, який може бути укладений у простій письмовій формі: а) дарування квартири; б) дарування предметів побутового призначення; в) обов’язок передати дарунок у майбутньому; г) дарування земельної ділянки.
 11. Визначте, яка ознака є обов’язковою для норм права: а) схвалення більшістю населення держави; б) існування у формі офіційних документів;  в) прийняття загальнонародним референдумом; г) кримінальна відповідальність за порушення
12. Вкажіть, яка із наведених характеристик України не відповідає чинній Конституції нашої держави: а) суверенна; б) соціальна; в) демократична; г) складна;        д) правова.
13. Юридичні факти поділяють на: а) правові та не правові; б) події та дії;      в) обмежені й необмежені; г) суспільні й особисті.
14. Вкажіть, яке слово пропущене у тексті: «Ознакою правопорушення буде …… того, хто його вчинив у формі умислу чи необережності»:а) намір; б) караність; в) вина;  г) відповідальність.
15. Вкажіть, який вид юридичної відповідальності названо неправильно: а) податкова; б) дисциплінарна; в) трудова; г) кримінальна.
16. Вкажіть, які з наведених нижче визначень характеризують закон: а) прийняте державою звичаєве правило поведінки загального характеру;      б) офіційний документ, прийнятий органом законодавчої влади або референдумом;           в)  обов’язкові правила поведінки загального характеру, встановлені за домовленістю і згодою двох і більше учасників і забезпечуються державою; г) нормативно-правовий акт вищої юридичної сили.
17. Визначте особу, яка має право на обов’язкову частку у спадщині померлого: а) 55-річний брат; б) непрацездатна вдова; в) 40-річна сестра; г) 35-річний син.
18. Вкажіть, які з наведених ознак характеризують правопорушення: а) суспільна небезпека чи шкода;  б) винність; в) гарантованість і державна охорона;        г) протиправність; д) відповідність нормам.
19. Конкретна життєва обставина, з якою пов’язується виникнення, зміна або припинення правовідносин, називається: а) юридичний документ;                  б) юридичний вчинок;  в) юридичний факт; г) юридичний акт.
20. Чим злочин відрізняється від проступку: а) ступенем суспільної небезпеки; б) суворістю покарання; в) мірою громадського осуду;                  г) кількістю учасників.

За правильну відповідь на завдання 21-25 - по 2 бала.

21. Установіть відповідність між галузями права і юридичними нормами, що врегульовують відносини між:
1 Роботодавцем і працівником                    а) цивільне право
2 Продавцем і покупцем                              б) адміністративне право
3 Інспектором ДАІ і правопорушником     в) трудове право
4 Дітьми і батьками                                     г) сімейне право
                                                                        д) конституційне право 
1-В; 2-А; 3-Б; 4-Г
                                                                             
22. Установіть послідовність етапів прийняття закону:  а) законодавча ініціатива; б) підписання закону Президентом України;   в) офіційне оприлюднення закону;  г) обговорення законопроекту на пленарному засіданні Верховної Ради України.
1-А; 2-Г;3-Б; 4-В

23. Розташуйте  перераховані  нормативно-правові  акти  у порядку зростання  їхньої  юридичної  сили: а) Указ Президента України; б) рішення  загальних зборів шкільної дитячої організації «Пролісок»; в) Закон України;  г) Постанова Кабінету Міністрів України; д) наказ Головного управління освіти і науки облдержадміністрації; е) Інструкція Міністерства освіти  і науки України; є)  наказ директора школи.
1-Б; 2-Є; 3-Д; 4- Е; 5-Г;6-А; 7-В
24.Установіть відповідність між правопорушеннями та видами відповідальності:
 1 Іван С. за підробленим  ним документом   отримав          а) цивільна  
   51.000 грн.  у банку                                                б) адміністративна         Галина Б. не сплатила кредит за придбаний                        в) кримінальна
   комп’ютер                                                                                г) дисциплінарна
 3 Павло П. спізнився на роботу без поважних причин         д) службова
 4 Валентина М., керуючи авто, перевищила швидкість 
1-В; 2-А; 3-Г; 4-Б;
25. Установіть відповідність між визначеннями та термінами:
   1 Офіційний письмовий документ, який                         а) підзаконний
       має вищу юридичну силу і приймається                         нормативно -
        законодавчим органом держави                                      правовий акт
    2 Суспільні відносини, врегульовані                              б) соціальна норма
       нормами права, учасники яких наділені
       певними правами і обов’язками
    3 Правило, вироблене суспільством чи групою              в) правовідносини
       людей у процесі спільного життя і діяльності
    4 Система загальнообов’язкових правил                         г) закон
       поведінки, що встановлює й охороняє держава
       для регулювання відносин у суспільстві                       д) право

1-Г; 2-В; 3-Б; 4-Д

Максимальний бал - 30


Дати розгорнуту відповідь на запитання

9 клас
ІІ тур
Варіант 4
1. Конституційні обов’язки громадян України.                              10 балів
   Дати визначення поняття конституційного  обов’язку(2б.), розкрити їх систему(2 б.),  зміст кожного (6 – 1 б. за кожний)

2. Джерела (форми) права.                                                                10 балів
 Дати визначення поняття джерела(2 б.)  права, назвати їх  ознаки(2 б), провести їх класифікацію( 5 б). Класифікація: нормативно-правовий акт, правовий звичай, правовий прецедент, нормативно-правовий договір, міжнародно-правовий акт

3. Поясніть значення термінів:                                                         10 балів  
апеляційний суд                                                     звичаєве право
нормативно-правовий акт                                     система права
апатриди                                                                 громадська організація
матеріальна відповідальність                               піклування
бездіяльність                                                           звичай
  Чіткість, повнота визначення, ясність та точність вираження значення термінів. Кожне визначення оцінюється в 1 бал

4. Дайте визначення та порівняйте поняття: втрата громадянства і вихід з громадянства;  договір купівлі-продажу і договір позики.             10 балів
 Дати визначення  понять ( 1 бал за кожне поняття). Назвати спільні ознаки (2б ), відмінні ознаки (2 б.), правове регулювання (2 б.)

5.Задачі                                                                                                  10 балів
Задача №1
Особа без громадянства, що проживає в Україні протягом останніх чотирьох років, має власну квартиру, отримує пенсію, вивчила українську мову, не притягувалася до юридичної відповідальності, подала заяву про прийняття до громадянства України.
    Яку відповідь вона отримає?
При вирішенні задачі учень повинен оцінити правову ситуацію з огляду на правове регулювання та способи її вирішення, аргументуючи свою відповідь згідно норм чинного законодавства. (5 б)
Відповідь: Відповідно до ст.9 Закону України «Про громадянство України», особі без громадянства буде відмовлено у прийнятті до громадянства України у зв’язку з відсутністю встановленого Законом п’ятирічного терміну проживання на території України на законних підставах(п.3 ст.9  Закону України «Про громадянство України») Клопотання особи без громадянства задоволенню не підлягає.




Задача №2
20-річний Антон повідомив батьків, що має намір укласти шлюб з Ольгою. Батьки заперечили, мотивуючи тим, що Ольга молода, до того ж, лише півроку тому отримала паспорт.
  Чи можуть Антон та Ольга, зважаючи на вік, згідно з шлюбно-сімейним законодавством України укласти  офіційно шлюб?
 Які юридичні дії необхідно виконати Антону та Ользі для укладення шлюбу?
При вирішенні задачі учень повинен оцінити правову ситуацію з огляду на правове регулювання та способи її вирішення, аргументуючи свою відповідь згідно норм чинного законодавства. (5 б)

Відповідь: Відповідно до норм Сімейного кодексу України, шлюб може бути укладений між чоловіком і жінкою в результаті досягненні ними шлюбного віку (чоловіки – 18 років, жінки – 17 років). Відповідно до умов задачі шлюб між Антоном і Ольгою може бути зареєстрований органами РАГСу на підставі рішення суду про надання права на шлюб, якщо  буде встановлено, що це відповідає її інтересам (п.2  ст.24 СКУ), оскільки, Ользі – 16 р. Окрім досягнення віку, Сімейний кодекс України містить ще такі обов’язкові умови укладення шлюбу, як взаємна згода, довідка про стан здоров’я.

  Всього 50 балів

      ОЛІМПІАДНІ  ЗАВДАННЯ
    З ПРАВОЗНАВСТВА
III етап
10 клас

Виконайте тестові завдання
Завдання 1-20 мають по 4-5 варіанти відповідей, із яких лише одна правильна - по 1 балу.

1. Вкажіть, кому з наведених нижче суб’єктів, що причетні до такого твору, як пісня, згідно з цивільним законодавством України, належать суміжні права: а) композитору - автору музики(яка без слів не є піснею); б) поету – автору тексту ( який без музики не є піснею); в) виконавцеві пісні (який, виконуючи пісню, озвучує слова і музику); г) у законодавстві взагалі відсутні поняття «суміжні права».
2. Вкажіть назву документа, який є підставою для законного займання житлового приміщення: а) паспорт; б) ордер; в) договір; г) довідка про відсутність житла.
3. Вкажіть, чи підлягають адміністративній відповідальності, згідно із законодавством України, іноземці та особи без громадянства, які перебувають на її території: а) так, підлягають на загальних підставах з громадянами України; б) особи без громадянства підлягають, а іноземні громадяни ні; в) ні, такій відповідальності підлягають лише громадяни України; г) іноземні громадяни підлягають, а особи без громадянства – ні.
4. Вкажіть вид адміністративного стягнення, застосований щодо водія-порушника правил дорожнього руху: а) оплатне вилучення предмета, який став знаряддям вчинення правопорушення; б) конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення правопорушення; в) позбавлення спеціального права, наданого громадянинові; г) законодавство про дорожній рух забороняє вилучення водійських прав.
5. Вкажіть, у чому полягає різниця між такими видами кримінальних покарань, як виправні роботи  і громадські роботи: а) це два види кримінального покарання і різниці між ними не існує; б) при виправних роботах у дохід держави утримується від 10% до 20% заробітку засудженого, а при громадських це відсутнє; в) до громадських робіт засуджують лише громадян України, до виправних – інших осіб; г) до виправних робіт засуджують молодь, а до громадських – пенсіонерів.
6. До наведеного нижче переліку вкажіть поняття, яке з точки зору права відповідає цьому висловлюванню «Це зумовлена розладом психіки нездатність особи усвідомлювати свої дії або керувати ними в момент скоєння суспільно-небезпечного діяння»: а) деліктоздатність, б) сумнівна осудність; в) неосудність; г) слабоумство.
7. Вкажіть у чому полягає найсуттєвіша різниця між актами про амністію та актами про помилування: а) акт амністії стосується певних категорій засуджених, акт помилування конкретних осіб; б) ніякої різниці немає, просто ці акти приймають різні органи; в) амністія стосується конкретних осіб, а помилування – певних категорій засуджених; г) акти про амністію приймаються до всіх свят, а  акти про помилування – рідко.
8. Позначте назву походження теорії держави і права, авторами якої були Маркс та Енгельс: а) теологічна; б) договірна; в) економічна; г) насильства.
9. Позначте вид правових норм за характером правил поведінки: а) зобов’язуючі; б) матеріальні; в) процесуальні; г) імперативні.
10. Факультативною складовою місцевого самоврядування є: а) міський, сільський, селищний голова; б) виконавчий комітет міської ради; в) органи самоорганізації населення; г) районні та обласні ради.
11. Вкажіть, яке із словосполучень означає галузь права: а) приватне право; б) публічне право; в)цивільне право; г)римське право.                                                                                                                                         12.Визначте, яка з ознак притаманна виключно державній владі: а)спирається виключно на авторитет особи, яка уособлює владу; б) можливе легальне застосування примусу; в) розповсюджується на певну групу людей; г) не має чітких територіальних меж.                                                        
13. Вкажіть, яке поняття означає єдність правових норм та їх розподіл за галузями й інститутами: а)система законодавства; б) правова система; в) законодавство; г)система права.               
14.До другорядних функцій держави слід віднести: а) функцію забезпечення екологічної безпеки; б) функцію охорони правопорядку; в) функцію управління; г) функцію захисту прав людини.                                          
15. Вкажіть, яке поняття позначає фізичну особу: а) іноземець; б) установа; В) підприємство; г) організація.                                                                                                                               
16.Виконавча влада закони : а) тільки виконує;       б) тільки застосовує; в) тільки творить; г) виконує і застосовує.                                            
17. Легітимність політичної влади є поняттям: а) юридичним; б) моральним;
в) політичним; г) релігійним.                                                    
18. Позначте форму державного правління в Україні: а) монархія; б) республіка; в) соборна держава; г) демократична держава.                             
19. Визначте групу прав до яких відносять право на недоторканість житла: а) громадянські; б) політичні; в) соціально-економічні; г) культурні.                                                                 20. Позначте відповідь, яка не містить назву виду влади: а) сімейна; б) державна; в) прогресивна; г) духовна.                                                                 

За правильну відповідь на завдання 21-25 - по 2 бала.

21. Із наведеного переліку назв областей України оберіть ті, назви яких відповідають системі адміністративно-територіального устрою нашої держави, визначеній у Конституції України.
1 Херсонська.
2 Прикарпатська.
3 Ужгородська.
4 Франківська.
5 Луганська.

22.Установіть відповідність між чергами  спадкоємців за законом, указаних у лівому стовпчику, та конкретними родичами, які належать до цих черг.
1 Перша черга.            А Двоюрідний брат спадкодавця.
2 Друга черга.              Б Якийсь родич, що жив у спадкодавця вже 6 років.
3 Третя черга.              В Дід удови спадкодавця.
4 Четверта черга.         Г Батьки спадкодавця.
5 Пята черга.              Д Рідна тітка спадкодавця.

1-Г; 2-Д; 3-А; 4-Б; 5-В

23.Установіть відповідність між обсягами цивільної дієздатності особи, наведеними у лівому стовпчику, та віковими характеристиками особи, які містяться у правому стовпчику.
1 Часткова дієздатність.         А Особа віком від 14 до 18 років.
2 Неповна дієздатність.          Б Особа, яка не досягла 14 років.
3 Повна дієздатність.              В Повнолітня особа.
4 Обмежена дієздатність.       Г Імбицильна дитина.
5 Недієздатність.
А-2
Б-1
В-3
Г-5

24. Із наведеного переліку юридичних фактів оберіть ті, що є предметом цивільного права.
1 Купівля цукерок.
2 Крадіжка велосипеда.
3 Купівля квартири.
4 Підробка документів.
5 Отримання подарунка на свято.
6 Оренда автомобіля.

25. Із наведеного переліку правочинів укажіть ті, для яких законодавством України передбачено обов’язкове нотаріальне посвідчення.
1 Договір купівлі-продажу квартири.
2 Заповіт.
3 Договір купівлі-продажу іноземної валюти.
4 Договір оренди автомобіля на один рік.
5 Договір позички гаража на два роки.

Максимальний бал - 30



10 клас
ІІ тур
Варіант 11
1. Систематизація нормативно-правових актів.                                    10 балів
Систематизація (загальне визначення) – 1 бал;
Перелік основних форм систематизації (інкорпорація, кодифікація, консолідація) – по одному балу за вказану форму;
Розгорнута характеристика кожної з форм систематизації – по 2 бали за кожну;

2. Характеристика внутрішніх функцій Української держави.  10 балів
Визначення термінів «функції держави», «внутрішні функції держави» - 2 бали;
Класифікація внутрішніх функцій держави та їх характеристика – 8 балів;

3. Поясніть значення термінів:                                                     10 балів
Бандитизм -1бал;                                                                           потерпілий – бал;                                                                                        Судимість- 1 бал;                                                                          прокурор - 1бал;
Імунітет – 1 бал;                                                                   депортація – 1бал;
Бюрократія – 1 бал;                                                             суб’єкт–1 бал;
Право – 1 бал;                                                                      формація – 1бал;

4. Вкажіть, що спільного і відмінного між: опікою та патронатом;  штрафом та пенею.                                                                                              10 балів
Відповідь: Спільне між пенею та штрафом є те, що вони застосовуються як види грошових стягнень. Відмінним між цими стягненнями є те, що штраф є не тільки цивільно-правовим, а і адміністративно- чи кримінально-правовим стягненням. Пеня обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобовязання, а штраф є фіксованим стягненням.
Відповідь оцінюється у 5 балів.

Спільне між опікою та патронатом є те, що вони встановлюються над неповнолітніми особами. Відмінності: патронат встановлюється над дитиною до 18 років, а опіка – до 14. Підставою для встановлення опіки є рішення суду або органу виконавчої влади, а патронат встановлюється на підставі договору. Обовязки патронату є оплачуваними, а опіка здійснюється на безоплатній основі. Для встановлення патронату потрібна обовязкова згода неповнолітнього, а  при встановлення опіки вона не обовязкова.
Відповідь оцінюєтьсія у 5 балів.



5. Задачі                                                                                         10 балів

Задача №1.
  Громадянин України переїхав на постійне проживання в Португалію. Через 10 років він вирішив повернутись в Україну і звернувся у посольство України в Португалії із проханням продовжити його закордонний паспорт, термін дії якого закінчився. У посольстві заявили, що його позбавлено громадянства України у зв’язку з довгим проживанням за межами країни і закінченням терміну дії його паспорта.
    Чи правильно поступили працівники посольства?
Відповідь: працівники посольства вчинили неправомірно – 2 бали;
Обґрунтування неправомірності вчинку посольства – 3 бали;
Відповідно до 24 Конституції України громадянин України не може бути позбавлений права на громадянство. Право на громадянство є невідємним правом кожної людини та базується на принципі збереження громадянства України незалежно від місця проживання особи. ЗУ «Про громадянство України» проживання або тимчасове перебування громадянина України за межами держави не припиняє його права на громадянство України (ст.7), отже, в даному випадку були відсутні законні підстави для позбавлення громадянства.
 

Задача №2.
  Панов під час ремонту балкона розміщував вапняний розчин рукою в гумовій рукавиці. Діти, що знаходились за парканом на території школи дражнили його. Щоб прогнати їх, чоловік махнув цією рукою в їхній бік. При цьому залишки вапняного розчину злетіли з рук і потрапили в око хлопчика Андрія, спричинивши хімічний опік очей з ураженням рогівки. За висновком судово-медичної експертизи, ці ушкодження середньої важкості.
     Визначте форму і вид вини даного злочину?

Відповідь: форма вини – необережність - 2 бали;
вид вини - злочинна недбалість – 3 бали;
Необережність – злочин вважається вчиненим через необережність, якщо особа передбачала можливість настання суспільно-небезпечних наслідків, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання суспільно-небезпечних наслідків, хоча повинна була і могла їх передбачити.
Недбалість – коли особа не передбачала можливості настання суспільно-небезпечних наслідків, хоча повинна була і могла їх передбачити.


Всього – 50 балів.
 ОЛІМПІАДНІ  ЗАВДАННЯ
З ПРАВОЗНАВСТВА
III етап
11 клас
Виконайте тестові завдання
Завдання 1-20 мають по 4 варіанти відповідей, із яких лише одна
правильна - по 1 балу

1. Визначте, що не може бути предметом договору купівлі-продажу: а) авторські права; б) товар; в) майнові права; г) право вимоги (якщо вимога не має особистого характеру).
2. Визначте строк, відведений для реєстрації шлюбу у разі подання особами заяви: а) після 15 днів; б) після 1 місяця; в) після 2 місяців; г) після 3 місяців.
3. Визначте форму систематизації законодавства, якою є Цивільний кодекс України: а) кодифікація; б) інкорпорація; в) консолідація; г) уніфікація.
4. Визначте, яким може бути максимальний строк випробування для робітників: а) 2 тижні; б) 1 місяць; в) 1,5 місяця, г) 2 місяці.
5. Визначте загальний склад сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради за чисельності виборців до 20 тисяч осіб: а) від 10 до 16 депутатів; б) від 16 до 26 депутатів; в) від 20 до 30 депутатів; г) від 30 до 36 депутатів.
6. Визначте строк повноважень членів центральної виборчої комісії: а) 3 роки; б) 5 років; в) 7 років; г) 9 років.                                                                                              
7. Визначте вид правовідносин, для якого характерною є майнова відокремленість та юридична рівність: а) сімейні; б) трудові; в) адміністративні; г) цивільні.
8. Визначте строк, у який комісія з трудових спорів зобов’язана розглянути трудовий спір: а) 5 днів; б) 7 днів; в) 10 днів; г) 12 днів.
9. Визначте особливий вид трудового договору: а) угода; б) порозуміння; в) контракт; г) домовленість.
10. Визначте строки виплати заробітної плати згідно з трудовим законодавством України: а) не рідше 1 разу на тиждень; б) не рідше 1 разу на 10 днів; в) не рідше 1 разу на місяць; г) не рідше 2 разів на місяць.
11. Назвіть ту сферу суспільних відносин, яка не належить до тих, що регулюються конституційно-правовими інститутами: а) зобов’язальне право; б) основи правового статусу людини і громадянина; в) пряме волевиявлення; г) територіальний устрій.
12. Вкажіть, яка підстава припинення громадянства НЕ передбачена українським законодавством: а)втрата; б) позбавлення; в) вихід; г) оптація чи трансферт.
13. Вкажіть словосполучення, що розкриває суть поняття «податок»: а) обовязкові платежі; б) грошові стягнення; в) внески до бюджету;  г) добровільні пожертви.
14. Вкажіть, яка з вказаних подій (дій) не підлягає державній реєстрації: а) інвалідність; б) народження дитини; в) розірвання шлюбу; г) зміна імені фізичної особи.
15. Вкажіть, з якого віку дитині, позбавленій батьківської опіки, призначається піклувальник: а) з 10 років; б) з 12 років; в) з 14 років; г) з 16 років.
16. Вкажіть, що з названого вказується в трудовій книжці працівника:  а) дисциплінарні стягнення; б) характеристика працівника; в) заохочення та нагороди; г) сімейний стан працівника.
17. Визначте розмір земельної ділянки, яка безоплатно передається громадянам України у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку в містах: а) 0,10га; б) 0,12 га; в)  0,25 га; г) 2 га.
18. Визначте зайве в переліку підстав розірвання шлюбу органом реєстрації актів цивільного стану за заявою одного із подружжя: а) другий із подружжя визнаний недієздатним; б) подружжя має неповнолітніх дітей; в) другий із подружжя визнаний безвісно відсутнім; г) другий із подружжя засуджений до позбавлення волі на строк не менше як 3 роки.
19. Вкажіть, що з переліку житлових приміщень не може бути об’єктом приватизації згідно із законодавством України: а) однокімнатні будинки; б) квартири-музеї; в) житлові будинки; г) квартири в багатоквартирних будинках.
20.  Визначте, на які дві частини поділяється Кримінальний кодекс України:                               а) загальну і спеціальну; б) диспозицію і санкцію; в) загальну й особливу;                                г) основну і додаткову.

За правильну відповідь на завдання 21-25 - по 2 бала.

21. Із наведеного нижче переліку оберіть субєкта, на якого  Конституцією України покладається обов’язок розробки проекту Державного бюджету України на наступний рік, а також дату, не пізніше якої такий проект повинен бути розглянутий на пленарному засіданні Верховної Ради України.
1 Бюджетний комітет Верховної Ради України.
2 Міністерство фінансів України.
3 Кабінет Міністрів України.
4 1 червня.
5 15 вересня.
6 11 жовтня.

22. Вкажіть у наведеному нижче переліку ті органи, що є центральними органами виконавчої влади зі спеціальним статусом.
1 Міністерство оборони України.
2 Державна прикордонна служба.
3 Служба безпеки України.
4 Державний комітет телебачення і радіомовлення.
5 Антимонопольний комітет України.
23. Встановіть відповідність між групами особливо небезпечних злочинів, наведеними у лівому стовпчику, та конкретними прикладами злочинів, що містяться у правому стовпчику.
1 Злочин проти життя.                     А Тілесні ушкодження.
2 Злочин проти здоровя                  Б Експлуатація дитини.
3 Злочин проти свободи честі й      В Незаконна лікувальна діяльність.
гідності.                                              Г Погроза вбивством.
4 Злочин, що піддає небезпеці         Д Зрада Батьківщини.
життя і здоровя.
1-Г, 2_-А, 3-Б, 4-В
24. Із наведеного переліку юридичних фактів оберіть ті, що є предметом цивільного права.
1 Купівля цукерок.
2 Крадіжка велосипеда.
3 Купівля квартири.
4 Підробка документів.
5 Отримання подарунка на свято.
6 Оренда автомобіля.

25.Визначте відповідність між умовами дійсності правочину та видами недійсності правочину.
А Умови дійсності правочину  1 Правочин, укладений під впливом обману.
щодо сторін.                               2 Правочин, який порушує публічний порядок.
Б Умови дійсності правочину  3 Правочин, укладений недієздатною особою.
щодо змісту.                               4 Односторонній правочин, укладений з
В Умови дійсності правочину      правочину щодо порушення вимоги закону
щодо форми.                                   про його нотаріальне посвідчення.
Г Умови дійсності єдності волі
і волевиявлення.
А-3, Б-2, В-4, Г-1
Максимальний бал – 30
















11 клас
ІІ тур
Варіант 19
1. Поняття шлюбу, порядок і умови його укладання.                            10 балів

2. Поняття і характеристика цивільних правовідносин.                10 балів

3. Поясніть значення термінів:                                                       10 балів
галузь права                                                                законодавчий процес
національний суверенітет                                            карантин
довіреність                                                                  регламент
непрямі вибори                                                           мито
закон                                                                            дебітор

4. Вкажіть, що спільного і відмінного між: авторським та патентним правом;  звичаєм і нормою права.                                                            10 балів

5. Задачі                                                                                          10 балів
Задача № 1.
    Після розірвання шлюбу з Ганною Валерій довгий час не міг одружитися. Тим часом до Ганни почав залицятися Петро. Щоб задобрити Ганну і схилити її до поновлення шлюбу Валерій подарував їй дорогий автомобіль. Однак, Ганна все рівно не погодилась на поновлення шлюбу. Коли в черговий раз Валерій прийшов до Ганни з вимогою припинити особисті стосунки з Петром і поновити шлюб з ним, Ганна вистрелила в нього з мисливської рушниці і заподіяла йому смерть. Після цього сама покінчила життя самогубством. Єдиний спадкоємець Валерія, його рідний брат Віталій звернувся з вимогою до матері Ганни, яка стала єдиним спадкоємцем своєї дочки, з вимогою про розірвання договору дарування автомобіля, посилаючись при цьому на ч. І ст.. 727 ЦК, відповідно до якої у разі умисного вбивства обдарованим дарувальника, спадкоємці дарувальника мають право вимагати розірвання договору дарування.
   Чи можливо у цій конкретній ситуації домогтися розірвання договору дарування? Свою відповідь обгрунтуйте.
Задача № 2.
Неповнолітній Астахов, знаючи, що у його однокласника Бородіна є мобільний телефон, захотів заволодіти ним. З цією метою він прийшов ло Бородіна додому наче обмінятися дисками. Залишивши гостя на порозі квартири, Бородін пішов до своєї кімнати міняти диски, а Астахов у цей момент витягнув мобільний телефон із піджака Бородіна і поклав до себе у кишеню, а потім виніс його з квартири.
   Як треба кваліфікувати ці діяння?
   Чи зміниться кваліфікація, якби Астахов заволодів телефоном під час    перебування у квартирі Бородіна?
    Всього 50 балів

КРИТЕРІЇ  ОЦІНЮВАННЯ

1. Поняття шлюбу, порядок і умови його укладання.            10 балів

1).Дати визначення  поняття шлюбу, його ознаки.                     ( 1 бал)
    - дати визначення поняття;                                                            
    - вказати нормативно- правові акти, що його регламентують;                                              
2).Охарактеризувати обов¢язкові умови вступу в шлюб:                 ( 1 бал )
    - вік;  
    - вільна згода сторін;
    - довідка про стан здоров¢я.
3).Умови, що перешкоджають вступу у шлюб:                                 (2 бали)
   - усиновлювач та усиновлений;
   - родичі прямої  лінії;
   - повнорідні, неповнорідні брат, сестра;
   - рідні тітка, дядько, племінник. 
4). Порядок укладення шлюбу                                                              (2 бали)
   - хто має право подавати заяву на укладення шлюбу;
   - термін подання  заяви;
   - вибір прізвища подружжя;
   -процедура реєстрації шлюбу;
   - видача свідоцтва про шлюб.
5).Заручини.                                                                                             (2 бали)
6). Шлюбний контракт.                                                                           (2 бали)
                                                  
2. Поняття і характеристика цивільних правовідносин.                 10 балів

1).Дати визначення поняття цивільних правовідносин.                     (1 бал)
2).Назвати основні нормативно правові акти, які регламентують               
цивільні правовідносини.                                                                     (1 бал)
3).Охарактеризувати особливості   цивільних правовідносин.        (2 бали)   
4).Вказати учасників   цивільних правовідносин                              (2 бали)
5).Назвати структуру     цивільних правовідносин.                           (2 бали)
   - об¢єкт;
  - суб¢єкт;
  - зміст.
6). Назвати види цивільних правовідносин та охарактеризувати їх.  (2 бали)
  - майнові;
  -абсолютні;
  - речові, зобов¢язальні;
  - прості, скадні;
  - регулятивні.

3. Поясніть значення термінів:                                                  10 балів

галузь права                                                                законодавчий процес
національний суверенітет                                            карантин
довіреність                                                                  регламент
непрямі вибори                                                           мито
закон                                                                            дебітор
Чіткість, повнота визначення, ясність та точність вираження значення термінів .Кожне визначення оцінюється в 1 бал.

4. Вкажіть, що спільного і відмінного між: авторським та патентним правом;  звичаєм і нормою права.                                                            10 балів

Критерії порівняння звичаю і норми права.                                 (5 балів)
1). Поняття.
2). Ознаки.
Критерії порівняння авторського та патентного права.            ( 5 балів)
1). Поняття.
2). Предмет(правове регулювання).
3).Суб¢єкти.
4).Об¢єкт.
5).Строки правової охорони об¢єктів.

Задача 1.
Аргументована відповідь – 5 балів
Вірна відповідь, але  без аргументів – 2,5 бали

В даній ситуації відповідно до ч.1.ст.727 ЦК України дарувальник має право вимагати розірвання договору дарування нерухомих речей чи іншого цінного майна, якщо обдарований умисно вчинив злочин проти життя дарувальника.
  Оскільки Віталій є єдиним спадкоємцем  Валерія, то він у судовому порядку може домогтися розірвання договору дарування.

Задача 2.
Аргументована відповідь – 5 балів
Вірна відповідь, але  без аргументів – 2,5 бали

     У першому випадку дії Астахова слід кваліфікувати за ч.3 ст.185 КК України, як крадіжка чужого майна з проникненням в житло особи.
     У другому випадку – ч.1ст.185 КК України, як проста крадіжка (проникнення в житло, як кваліфікуюча ознака, відсутня оскільки Астахов перебував у житлі потерпілої особи на її запрошення).


Комментариев нет:

Отправить комментарий